Autor 10:26 News Wyświetlenia: 31

DOOH (Digital Out-Of-Home) – nowoczesna forma reklamy zewnętrznej

DOOH (Digital Out-Of-Home) - nowoczesna forma reklamy zewnętrznej

Digital Out-Of-Home staje się nieodłącznym elementem strategii reklamowych. Czym jest i w jaki sposób działa, ta nowoczesna forma reklamy zewnętrznej? Z naszego artykułu dowiecie się więcej na temat DOOH oraz tego, jak można wykorzystać technologię cyfrową do tworzenia dynamicznych i interaktywnych przekazów reklamowych. 

DOOH – co to? 

DOOH czyli Digital Out-Of-Home, to termin odnoszący się do cyfrowych form reklamy zewnętrznej. Zaliczają się do niej wszelkiego rodzaju przekazy reklamowe wyświetlane na elektronicznych ekranach umieszczonych w miejscach publicznych. Jest to nowoczesna forma marketingu, która wykorzystuje technologię cyfrową do przekazywania treści reklamowej w sposób bardziej elastyczny oraz angażujący.  

DOOH różni się od tradycyjnych form reklamy zewnętrznej (np. plakatów) przede wszystkim sposobem prezentacji treści. Zamiast drukowanych materiałów, DOOH wykorzystuje elektroniczne monitory, które umożliwiają wyświetlanie treści w formie wideo, animacji czy interaktywnych aplikacji. 

Z reklamami tego typu możemy spotkać się najczęściej w miejscach publicznych, takich jak np. centra handlowe, lotniska czy przystanki autobusowe. Takie zlokalizowanie umożliwia DOOH dotarcie do szerokiego grona odbiorców, którzy regularnie korzystają z tych miejsc.

Przeczytaj również: Czym jest i jak działa reklama banerowa?

Rodzaje i formy zakupu reklam DOOH 

Mówiąc o reklamie typu Digital Out-Of-Home możemy wyróżnić kilka jej rodzajów:

  • Reklama statyczna (klasyczny banner)
  • Spoty wideo (trwające 10-15 sekund) 
  • Elementy dynamiczne, w których podmienia się tylko dany fragment – nazwę miasta lub godzinę  

W ramach DOOH możemy realizować kampanię w następujących formach zakupu:

  • Zakup bezpośredni – polega na bezpośrednim kontakcie z wydawcą, u którego rezerwujemy wybraną przestrzeń na reklamę. 
  • Zakup w modelu programatycznym – za pomocą odpowiedniej platformy kupujemy określone miejsce reklamowe. 

Jakie są różnice pomiędzy kanałami OOH i DOOH?

Tradycyjne kanały reklamy zewnętrznej, czyli OOH (Out-Of-Home), obejmują formy takie jak plakaty, banery czy bilbordy. Do ich powstania konieczny jest najczęściej papier. Generuje to nie tylko większe koszty dla firm, ale nie spełnia także ekologicznego aspektu, na które coraz więcej z nich zwraca uwagę. W przypadku DOOH (Digital Out-Of-Home) problem ten zostaje rozwiązany. Do wyświetlania treści reklamowej w formie wideo lub animacji wykorzystywane są elektroniczne ekrany. 

Dzięki DOOH reklamy stają się bardziej efektywne i lepiej dopasowane do oczekiwań konsumentów. Marki mają szansę wykorzystać przestrzeń miejską w sposób zrównoważony. Przekłada się to nie tylko na większe zainteresowanie ze strony odbiorców, ale także ich aktywne zaangażowanie podczas przeglądania treści reklamowych.

Przeczytaj również: Czym jest reklama displayowa?

DOOH – dlaczego warto?  

Jedną z głównych zalet DOOH jest zdolność do dotarcia do szerokiej publiczności w strategicznych miejscach, takich jak ulice, centra handlowe czy lotniska, gdzie tradycyjne formy reklamy mogą być ograniczone. 

Ponadto, DOOH umożliwia dynamiczne dostosowywanie treści reklamowej w czasie rzeczywistym. Umożliwia to reagowanie na zmiany w otoczeniu oraz bardziej precyzyjne targetowanie odbiorców. 

Dodatkowo, interaktywne funkcje DOOH mogą zwiększyć zaangażowanie i uwagę odbiorców, co przekłada się na większą skuteczność przekazu reklamowego. W efekcie, wybór DOOH jako części strategii marketingowej może przynieść firmie szereg korzyści. Mowa tu nie tylko o zwiększeniu widoczności marki czy poprawie interakcji z klientami, ale także generowaniu większej liczby konwersji.

Przyszłość DOOH

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój rynku DOOH. Napędzany jest on przez ciągły postęp technologiczny i rosnące zapotrzebowanie reklamodawców na skuteczne oraz innowacyjne formy promocji. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach rynek DOOH nadal będzie się rozwijać i stanie się nieodłącznym elementem strategii marketingowych firm na całym świecie. Jednakże, jak każda nowa technologia, DOOH niesie ze sobą pewne wyzwania. Mowa tu m.in. o kosztach inwestycji w infrastrukturę cyfrową czy konieczność zachowania równowagi między innowacją, a ochroną prywatności konsumentów.

(Visited 31 times, 1 visits today)
Close